RADY DLA DOROSŁYCH

 1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.

Pamiętaj!

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszając się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, obowiązkowo powinno używać elementów odblaskowych
w sposób widoczny dla inny uczestników ruchu.

 1. Świeć przykładem nosząc elementy odblaskowe.

 2. Nie naruszaj przepisów ruchu drogowego.

 3. Podczas poruszania się z dzieckiem na drodze, dokładnie zrozumiale wyjaśnij i zademonstruj dziecku zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wskaż miejsca bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

 4. Chwal dziecko za właściwe i bezpieczne zachowanie się na drodze.

 5. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia.

Pamiętaj!

Piłeś nie jedź! Jedziesz nie pij! Nigdy nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu.

 1. Wożąc autem dziecko w wieku do 12 roku życia pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych. Na przednim siedzeniu dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym posiadającym atesty bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

RADY DLA DZIECI

 1. Przez ulicę przechodzimy tylko w miejscach wyznaczonych tj. „na pasach”, a jeżeli jest sygnalizator to tylko na zielonym świetle. Zawsze dokładnie się rozglądamy
  w lewo, w prawo i w lewo, gdy nic nie jedzie ruszamy żwawo.

 1. Gdy przechodzimy przez jezdnię z opiekunem trzymamy go za rękę, nie wyrywamy się i nie biegamy.

 1. Jeśli nie ma chodnika idziemy poboczem lewa stroną jezdni.

 1. Jeśli zaczepia nas nieznajomy natychmiast powiadamiamy o tym fakcie rodziców lub opiekunów.

 1. Świecimy przykładem – obowiązkowo nosimy kamizelki i elementy odblaskowe,
  by być widocznym na drodze.

 1. Stosujemy na co dzień przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

 1. Gdy jesteśmy świadkami wypadku udzielamy pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

 1. Jeśli nieznajomy zapyta nas o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadamy z nim do samochodu, którym jedzie. Jeżeli próbuje wciągnąć nas do samochodu to wyrywamy się i krzyczymy.

Noście odblaski -

przechodźcie przez paski!

27 października 2016 r.

Była zabawa, wiele się działo i wciąż nam jeszcze mało

PORANEK Z FILMEM EDUKACYJNYM

Uczniowie od samego rana uczestniczyli w zajęciach, mających na celu uświadomić im potrzebę noszenia elementów odblaskowych. W związku z tym pierwszym punktem naszego harmonogramu w ramach Dnia Bezpieczeństwa było oglądanie filmów edukacyjnych przypominających zasady poruszania się pieszych na drodze, ale nie tylko. Sierżant Poli uczył również dzieci odpowiednich zachowań w sytuacji pożaru, wypadku drogowego, spotkania z nieznajomym. Natomiast piosenka „Przepisowy ruch drogowy” wprawiła wszystkich uczniów w wesoły nastrój. Teraz z pewnością każdy uczeń będzie odblaskowy od obuwia aż do głowy!

POKAZ PIERWSZEJ POMOCY

Po obejrzeniu filmów edukacyjnych uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych zorganizowanych przez Służbę Maltańską z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

KONKURS „PRZEPISOWY RUCH DROGOWY”

Następnie wszyscy uczniowie przystąpili do pisania testu wiedzy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego. W osiągnięciu dobrych wyników z pewnością pomogły aktywności, w których uczniowie wcześniej brali udział. Przed samym testem wychowawcy przeprowadzili jeszcze w klasach lekcję wychowawczą na temat bezpieczeństwa w drodze i na drodze, co z pewnością pomogło dzieciom w usystematyzowaniu swojej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.

HAPPENING „ZACHOWAJ TRZEŻWY UMYSŁ”

Naszą akcję na rzecz bezpieczeństwa celowo zaplanowaliśmy tuż przed 1 listopada, gdyż jest to czas, kiedy apel o rozwagę i ostrożność jest konieczny. Długie wieczory, jesienna szaruga i warunki pogodowe znacznie ograniczają widoczność na drodze, zatem uważny musi być zarówno kierowca jak i odblaskowy pieszy. Ponadto jest to również okres wzmożonego ruchu na drogach i wielu wypadków, dlatego chcieliśmy wzbudzić w kierowcach poczucie odpowiedzialności za wykonywane manewry. Na drodze nie ma bowiem miejsca na brawurę i nieodpowiedzialność, więc zachowanie trzeźwego umysłu zwłaszcza w tym czasie jest konieczne. Niemal każdego dnia na małopolskich drogach ktoś ginie. A jak wykazują statystyki, najczęstszą przyczyną wypadków jest zbyt szybka jazda lub niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Z uwagi na bliskie sąsiedztwo drogi krajowej nr 7 popularnie zwanej Zakopianką oraz drogi krajowej nr 52, biegnącej przez Wadowice do Bielska-Białej jesteśmy szczególnie narażeni na ryzyko częstych wypadków. By temu zapobiec, musimy zadbać o to, by wszyscy mieszkańcy Głogoczowa posiadali kamizelki lub materiały odblaskowe. Jednak same odblaski nie wystarczą.
Z pomocą mediów apelowaliśmy zatem do wszystkich kierowców o rozwagę i odpowiedzialność. W godzinach 10:30 – 11:30 w asyście funkcjonariuszy policji, przeszliśmy w kolumnie wzdłuż drogi gminnej w Głogoczowie, w kierunku Zakopianki, którą następnie zablokowaliśmy. A wszystko po to, by apelować do kierowców o zachowanie trzeźwego umysłu i odpowiedzialność, natomiast do pieszych o konieczność używania elementów odblaskowych. Na naszych transparentach widniały hasła promujące bezpieczeństwo, które głośno wygłaszaliśmy podczas naszego marszu.

A oto nasze hasła:

 • Trzeźwy umysł zachowajmy i przepisów przestrzegajmy!!!
 • Bezpieczeństwo ponad wszystko!!!
 • Kierowco zwolnij, życie jest jedno!!!
 • Jedź powoli, to nie boli!!!
 • Żądamy trzeźwości i odpowiedzialności!!!
 • Pamiętaj kierowco, życie jest jedno!!!
 • Nośmy odblaski, przechodźmy przez paski!!!
 • Odblaski promujemy i bezpiecznie się czujemy!!!
 • W Głogoczowie każdy odblask ma na sobie!!!
 • Wieczorem i nocą odblaski twą mocą!!!
 • Gdy zaufasz odblaskowi, nie ulegniesz wypadkowi!!!
 • W ciemną noc odblaski dają moc!!!
 • Chodźmy z odblaskami, by nie zginąć pod kołami!!!

Nasza akcja była promowana przez  Radio Kraków, Telewizję Regionalną Kraków, Telewizję Powiatową Myślenice ITV oraz Dziennik Polski.

Dzieci chętnie udzielały wywiadów

ODBLASKOWE SPOTKANIE ZE SPORTOWCAMI

Ostatnim punktem naszego Dnia Bezpieczeństwa było spotkanie z wicemistrzynią świata i mistrzynią Polski w kolarstwie górskim, panią Anną Szafraniec – Rutkiewicz oraz polskim kolarzem szosowym panem Markiem Rutkiewiczem. Sportowcy nie tylko opowiadali o swoich największych osiągnięciach, ale również przypominali, w jakie elementy odblaskowe powinien być wyposażony rowerzysta i jego rower, by był widoczny na drodze. Ania i Marek wyrazili też wielką radość z faktu, że Szkoła Podstawowa w Głogoczowie kładzie duży nacisk na kwestię bezpieczeństwa i tym samym dba nie tylko o dzieci, ale też o innych mieszkańców Głogoczowa. Na końcu spotkania Ania i Marek rozdali autografy wszystkim uczestnikom spotkania.

 

9 października bieżącego roku na myślenickim rynku wraz z salonem samochodowym Seat Dynamica zorganizowaliśmy event „Bezpiecznie na drodze”.

Wszystkie podejmowane przez nas działania miały na celu promowanie mody na odblaski wśród pieszych. Dlatego uczniowie wraz z nauczycielami wyposażyli wszystkich obecnych w elementy odblaskowe, dzięki czemu myśleniczanie mogli „świecić przykładem”. Ponadto przy okazji tej akcji organizatorzy akcji wręczyliśmy odblaski przedstawicielom wszystkich szkół z terenu gminy Myślenice, aby każdy uczeń klas I – III mógł czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły. Do noszenia odblaskowych elementów zachęcali jeszcze goście specjalni tej akcji: Ania Szafraniec-Rutkiewicz i Gosia Rdest.

Nasze działania czynnie wspierali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Głogoczowie oraz Maltańska Służba Medyczna. Na przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a wszystko po to, by poprzez zabawę przekazać kilka bardzo istotnych informacji na temat bezpieczeństwa na drodze. Nasza inicjatywa spotkała się z dobrym przyjęciem mieszkańców Myślenic, którzy chętnie brali udział we wszystkich aktywnościach. 

 

Kilka słów o osiągnięciach naszej szkoły w konkursie „Odblaskowa Szkoła”

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Głogoczowie przystąpiła do VII edycji wojewódzkiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat zasad ruchu drogowego oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o bezpieczeństwo własne i innych. Trzeba zaznaczyć, że w V edycji tegoż konkursu zajęliśmy V miejsce i tym samym byliśmy najlepsi w powiecie. W tym roku mierzymy wyżej. Poprzez wszystkie nasze aktywności chcemy mocno zaakcentować konieczność posiadania przez pieszych elementów odblaskowych.

Dlaczego szkoła dba o bezpieczeństwo dzieci i bierze udział w konkursie?

Z uwagi na bliskie sąsiedztwo drogi krajowej nr 7 popularnie zwanej Zakopianką oraz drogi krajowej nr 52, biegnącej przez Wadowice do Bielska-Białej nasze dzieci są szczególnie narażone na ryzyko częstych wypadków. By temu zapobiec, musimy zadbać o to, by na drodze były jak najbardziej widoczne. Dlatego idea bezpieczeństwa przyświeca wszystkim naszym działaniom. Jednak samo wyposażenie uczniów w kamizelki i materiały odblaskowe nie wystarcza. By dostać się do szkoły, wielu uczniów codziennie musi przejść przez ruchliwą Zakopiankę. Dlatego w naszej szkole pracuje strażnik, który pomaga dzieciom przekraczaniu jezdni na przejściu dla pieszych. Codziennie widzimy jednak wielką potrzebę wybudowania w Głogoczowie nie tylko jednej „kładki”, która obecnie powstaje, ale dwóch, gdyż przejście dla pieszych, z którego korzystają dzieci, nadal nie będzie dostatecznie bezpieczne.

20160919 113144

logo odblaskowa
zpg logo

Partnerzy

SGW

maltanska

 LOGO NEWWDK RGB small

 Jak dzwon

SWIG logo

Sponsorzy

Zakład
Budowlano-Remontowo-Handlowy
Władysław Kruk

 

logo fantic

Skorut 300dpi rgb

 

 pg

Kontakt

Zespół Placówek Oświatowych im. Tadeusza Kościuszki

w Głogoczowie

32-444 Głogoczów 297

tel. 12 273 77 12
zpoglogoczow@op.pl