27 października 2016 r.

Była zabawa, wiele się działo i wciąż nam jeszcze mało

PORANEK Z FILMEM EDUKACYJNYM

Uczniowie od samego rana uczestniczyli w zajęciach, mających na celu uświadomić im potrzebę noszenia elementów odblaskowych. W związku z tym pierwszym punktem naszego harmonogramu w ramach Dnia Bezpieczeństwa było oglądanie filmów edukacyjnych przypominających zasady poruszania się pieszych na drodze, ale nie tylko. Sierżant Poli uczył również dzieci odpowiednich zachowań w sytuacji pożaru, wypadku drogowego, spotkania z nieznajomym. Natomiast piosenka „Przepisowy ruch drogowy” wprawiła wszystkich uczniów w wesoły nastrój. Teraz z pewnością każdy uczeń będzie odblaskowy od obuwia aż do głowy!

POKAZ PIERWSZEJ POMOCY

Po obejrzeniu filmów edukacyjnych uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych zorganizowanych przez Służbę Maltańską z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

KONKURS „PRZEPISOWY RUCH DROGOWY”

Następnie wszyscy uczniowie przystąpili do pisania testu wiedzy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego. W osiągnięciu dobrych wyników z pewnością pomogły aktywności, w których uczniowie wcześniej brali udział. Przed samym testem wychowawcy przeprowadzili jeszcze w klasach lekcję wychowawczą na temat bezpieczeństwa w drodze i na drodze, co z pewnością pomogło dzieciom w usystematyzowaniu swojej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.

HAPPENING „ZACHOWAJ TRZEŻWY UMYSŁ”

Naszą akcję na rzecz bezpieczeństwa celowo zaplanowaliśmy tuż przed 1 listopada, gdyż jest to czas, kiedy apel o rozwagę i ostrożność jest konieczny. Długie wieczory, jesienna szaruga i warunki pogodowe znacznie ograniczają widoczność na drodze, zatem uważny musi być zarówno kierowca jak i odblaskowy pieszy. Ponadto jest to również okres wzmożonego ruchu na drogach i wielu wypadków, dlatego chcieliśmy wzbudzić w kierowcach poczucie odpowiedzialności za wykonywane manewry. Na drodze nie ma bowiem miejsca na brawurę i nieodpowiedzialność, więc zachowanie trzeźwego umysłu zwłaszcza w tym czasie jest konieczne. Niemal każdego dnia na małopolskich drogach ktoś ginie. A jak wykazują statystyki, najczęstszą przyczyną wypadków jest zbyt szybka jazda lub niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Z uwagi na bliskie sąsiedztwo drogi krajowej nr 7 popularnie zwanej Zakopianką oraz drogi krajowej nr 52, biegnącej przez Wadowice do Bielska-Białej jesteśmy szczególnie narażeni na ryzyko częstych wypadków. By temu zapobiec, musimy zadbać o to, by wszyscy mieszkańcy Głogoczowa posiadali kamizelki lub materiały odblaskowe. Jednak same odblaski nie wystarczą.
Z pomocą mediów apelowaliśmy zatem do wszystkich kierowców o rozwagę i odpowiedzialność. W godzinach 10:30 – 11:30 w asyście funkcjonariuszy policji, przeszliśmy w kolumnie wzdłuż drogi gminnej w Głogoczowie, w kierunku Zakopianki, którą następnie zablokowaliśmy. A wszystko po to, by apelować do kierowców o zachowanie trzeźwego umysłu i odpowiedzialność, natomiast do pieszych o konieczność używania elementów odblaskowych. Na naszych transparentach widniały hasła promujące bezpieczeństwo, które głośno wygłaszaliśmy podczas naszego marszu.

A oto nasze hasła:

 • Trzeźwy umysł zachowajmy i przepisów przestrzegajmy!!!
 • Bezpieczeństwo ponad wszystko!!!
 • Kierowco zwolnij, życie jest jedno!!!
 • Jedź powoli, to nie boli!!!
 • Żądamy trzeźwości i odpowiedzialności!!!
 • Pamiętaj kierowco, życie jest jedno!!!
 • Nośmy odblaski, przechodźmy przez paski!!!
 • Odblaski promujemy i bezpiecznie się czujemy!!!
 • W Głogoczowie każdy odblask ma na sobie!!!
 • Wieczorem i nocą odblaski twą mocą!!!
 • Gdy zaufasz odblaskowi, nie ulegniesz wypadkowi!!!
 • W ciemną noc odblaski dają moc!!!
 • Chodźmy z odblaskami, by nie zginąć pod kołami!!!

Nasza akcja była promowana przez  Radio Kraków, Telewizję Regionalną Kraków, Telewizję Powiatową Myślenice ITV oraz Dziennik Polski.

Dzieci chętnie udzielały wywiadów

ODBLASKOWE SPOTKANIE ZE SPORTOWCAMI

Ostatnim punktem naszego Dnia Bezpieczeństwa było spotkanie z wicemistrzynią świata i mistrzynią Polski w kolarstwie górskim, panią Anną Szafraniec – Rutkiewicz oraz polskim kolarzem szosowym panem Markiem Rutkiewiczem. Sportowcy nie tylko opowiadali o swoich największych osiągnięciach, ale również przypominali, w jakie elementy odblaskowe powinien być wyposażony rowerzysta i jego rower, by był widoczny na drodze. Ania i Marek wyrazili też wielką radość z faktu, że Szkoła Podstawowa w Głogoczowie kładzie duży nacisk na kwestię bezpieczeństwa i tym samym dba nie tylko o dzieci, ale też o innych mieszkańców Głogoczowa. Na końcu spotkania Ania i Marek rozdali autografy wszystkim uczestnikom spotkania.

 

logo odblaskowa
zpg logo

Partnerzy

SGW

maltanska

 LOGO NEWWDK RGB small

 Jak dzwon

SWIG logo

Sponsorzy

Zakład
Budowlano-Remontowo-Handlowy
Władysław Kruk

 

logo fantic

Skorut 300dpi rgb

 

 pg

Kontakt

Zespół Placówek Oświatowych im. Tadeusza Kościuszki

w Głogoczowie

32-444 Głogoczów 297

tel. 12 273 77 12
zpoglogoczow@op.pl